Vyberte stranu

Akrylové farby sa prvýkrát objavili v polovici 20. storočia a od tej doby sa vyvíjajú a vylepšujú neustále. Tie prvé akrylové farby umelci radi používali aj pre ich príjemnú vôňu, čo sa o olejových farbách povedať nedá. Technológia ich výroby sa veľmi rýchlo vyvíjala a stali sa vysokokvalitnými. Škoda len, že si tú pôvodnú vôňu nezachovali dodnes.

Mojich 7 dôvodov, prečo maľujem akrylovými farbami:

  1. Ten najhlavnejší dôvod, prečo som sa s akrylkami skamarátila ja je ten, že sú zdraviu oveľa menej škodlivé ako olejové farby (nie sú toxické).
  2. Z estetického hľadiska sú lesklé a svetlostále 
  3. Z praktického hľadiska práca s nimi je oveľa čistejšia. 
  4. Akrylové farby sú úžasne všestranné. Dajú sa použiť pre širokú škálu maliarskych technik a rozličných efektov.
  5. Okrem toho, že existuje mnoho druhov akrylových farieb rôznej konzistencie, neustále sa rozrastá škála médií, s ktorými sa dajú miešať, čo znamená, že možnosti ich použitia sú naozaj neobmedzené.
  6. Pri tvorbe akrylovými farbami ide o čas, pretože schnú pomerne rýchlo, čo by som považovala skôr za výhodu, pretože to napomáha tvorbe niektorých výrazných akcentov. 
  7. Sú veľmi stabilné, majú dobrú pružnosť a priľnavosť, čiže nepopraskajú, z plátna sa nezlúpu a nie je potrebné ich obnovovať časom ako olejové. Je príjemné vedieť, že vaše dielo niečo vydrží 🙂

O popularitu akrylových farieb sa zaslúžili mnohí akademickí maliari. Z našich maliarov staršej generácie je to napríklad známy košický akademický maliar Štefan Filep. Olejové farby za akrylové vymenil hlavne zo zdravotných dôvodov, no na kráse a pestrosti jeho malieb to však nijako neubralo. 

Moderné umenie patrí akrylu a jeho širokým umeleckým a kreatívnym možnostiam.

Zuzaka.