Vyberte stranu

Aj vy máte ten pocit že len prokrastinujete a prešľapujete stále na jednom mieste už dlhší čas? S týmto problémom sa stretáva veľa začínajúcich umelcov. Človek nevie čo skôr, ale v konečnom dôsledku stále stojí na jednom mieste. A čo je najhoršie, stres z toho ho paralizuje ešte viac.

Milí umelci, mám pre vás niekoľko dobrých rád:

1.Danej úlohe venujte len toľko času, koľko si na ňu vymedzíte.

Príliš dlho vám trvá, kým niečo dokončíte? Pamätajte, že na prácu máte toľko času, koľko času si na ňu určíte. Týka sa to nielen maľovania a obchodných záležitostí, ale napríklad aj  upratovania či varenia. Ak si na danú úlohu nestanovíte časový limit, potom sa nečudujte že vám to celý deň potrvá. Ale ak si poviete, že tú skriňu za hodinu upracem, zorganizujete si to tak, aby ste to za tú hodinu aj zvládli. Len vy viete koľko času máte k dispozícii a čo všetko potrebujete ešte stíhať. Poznáte aj svoje praktické zručnosti, takže odhadnúť čas nutný na splnenie danej úlohy nebude pre vás problémom. Problém môže nastať, keď svoju pozornosť nasmerujete niekam inam, strata focusu – sústredenia sa, vám totiž z času ukradne najviac. Ak k focusu pridáte aj nadšenie, ostane vám z toho času niečo ešte aj naviac :).

2. Plánujte

Možno si pomyslíte, ako to mám všetko stíhať a ešte aj maľovať? Všetci chceme využívať svoj čas čo najefektívnejšie, lebo je to to najcennejšie čo máme. A preto o to viac sa ho musíme čo najskôr naučiť efektívne využívať. Plánovanie času je nesporne jedným z najefektívnejších nástrojov. Uplatnenie tohto princípu vo vašom umeleckom živote vám pomôže najviac.

Nezáleží na tom, aký je veľký obraz, vždy je dôležité stanoviť si časový limit na jeho dokončenie. Inak sa vám môže stať, že dôsledkom vlastnej nespokojnosti so svojou prácou budete čas tak naťahovať, až pojem o čase stratíte úplne, čo je veľká škoda. Pretože za tento zbytočne naťahovaný čas, by ste urobili oveľa viac.

3. Vyberte si dni spontánnosti.

Príliš dlhý čas môže byť totiž ďalším problémom. Chápem, že pre maliarov to nie je vôbec ľahké vmestiť sa do krátkeho časového limitu, pretože z vlastnej skúsenosti viem, že pojem času sa príliš ľahko stráca ak robí človek niečo, čo mu dáva zmysel. Na takéto kreatívne vyžívanie odporúčam vymedziť si dni spontánnosti, kedy sa môžete realizovať a snívať aj bez časových limitov.

4. Je lepšie robiť niečo aj s chybami, ako nerobiť vôbec nič.

Jedným z ďalších problémov je aj nekonečná príprava. Buďme k sebe úprimní, tá nám zaberie času asi najviac. Či už pri maľovaní, alebo hlavne v obchodných záležitostiach, ktoré priznajme si prokrastinujeme asi najviac. Nekonečná príprava nám často znemožní vôbec niečo začať. Priznajme si, koľko našich plánov skončilo v zabudnutí, práve pre tú neschopnosť niečo začať. Koľkokrát ste si premietali len tak vo svojej mysli úpravy na vašich webových stránkach a sociálnych sieťach? Len tak, bez toho aby ste si to zaznamenali, až tie vaše nápady upadli celkom do zabudnutia. Nie je to škoda? Preto je veľmi dôležité, okrem stanovenia si časového limitu, stanoviť si aj presný termín ukončenia danej úlohy. Od umelcov často počúvam – ,,Och, ale to tak dlho trvá“,…nie. Bude to trvať tak dlho, ako samy tomu dovolíte.

5. Zmierte sa s tým, že dokonalosť v maľbe proste neexistuje.

Ďalším vážny problémom, ktorý nás oberá o čas, je náš perfekcionizmus. Neprijatie povahy a stavu, v ktorom je naše dielo a neakceptovanie jeho dokončenia. Ak si o niečom myslíte, že to ešte stále nie je dosť dobré, dostanete sa do fázy nekonečného dokončovania, až kým nebudete mať pocit, že je to dokonalé. Tak niečo vám prezradím. Nikdy to dokonalé nebude, pretože nič nie je dokonalé. Tobôž umelecká maľba. Vždy je na nej čo zlepšovať. Zlepšenie je jedine v konzistentnosti. Učíte sa každým ťahom štetca. A stále získavate nové skúsenosti. Zmierte sa s tým, že dokonalosť v maľbe je utópia.

6. Urobte si zo svojej práce zábavu !

Napríklad porozmýšľajte, ako by ste obraz dokončili za polovičný čas. Bez ubratia na kvalite za ten čas to možno zvládnete, ale určite si potom oddýchnite. Doprajte si zábavu aj relax. Lebo si to zaslúžite.

Nezabudnite, že svet vaše umenie potrebuje.

A v tejto dobe ešte viac.

Zuzaka